Läänevirulased on enesekriitilised

Valitsustiigrid tormavad eeslihüppel netti

Lääne-Virumaa 18 omavalitsusest on interneti kodulehekülg 17-el, kuid täiesti korralikult tutvustavad oma toimetamisi netis vaid paar valda-linna: suurim häda on materjalide aegumine.


Tapa linna kodulehekülg on Virumaa Teataja arvates parim – isegi möödapanekud kujundamisel ei rikkunud üldmuljet.

Virumaa Teataja uuris omavalitsuste interneti kodulehekülgi, et teada saada, millist infot maksumaksja oma raha eest neti vahendusel saab.

Esimene ülesanne, mis polnud sugugi lihtne, oli koduküljed üles otsida. Maavalitsuse koduküljel olev lingikogu pole täiuslik.

Mõne valla netikülje leidmiseks jäi väheks nii NETI kui ka GOOGLE’i otsingumootorist, kasutada tuli enda fantaasiat. Õnnestus leida peaaegu kõigi omavalitsuste internetiküljed, ilma on vaid Haljala vald.

Külgi hindasid Virumaa Teataja toimetuse 11 ajakirjanikku. Igat saiti tuli hinnata kolmest vaatenurgast 10-pallisüsteemis. Esmalt hinnati omavalitsuse üldinfot ehk teave võõrale, mis kutsuks neid valda külastama. Teiseks hinnati valla/linna teenuste infot ehk teavet omadele. Kolmandaks hinnati lehekülje muljet arvutis, kuhu alla kuulusid nii kujundus kui ka loogiline ülesehitus.

Põhilised puudused

Netikülg on kaugemal elava huvilise jaoks omavalitsuse visiitkaart. Ja eelkõige info andja. Paraku on just seda kõige vähem. Tihti jääb mulje, et mõni omavalitsus on suisa välja surnud – ei ühtegi värsket uudist. Ei ärata usaldust, kui märkad: lehekülge uuendati viimati kahe kuu eest. Kultuuriuudiseid napib kõige enam.

Mõnel küljel jääb mulje – mudilased katsuvad esmakordselt elus viltpliiatseid. Aga iga värvi ei pea sugugi ära kasutama!

Kui netikülge saab lugeda lisaks eesti keelele ka inglise või mõnes teises võõrkeeles, äratab see usaldust.

Avanduse vald: www.avanduse.ee

6 punkti

Tutvustus sisukas, olemas on ka ülevaade valla asutustest. Teenuste info aga napp, kuid kõik oluline olemas. Kahjuks on kogu sisu suhteliselt aegumatu ja midagi päevakajalist on raske leida – uudiste leheküljel laiutab tühjus. Leheküljed liiga värvilised, struktuur on segane.

Kadrina vald: www.kadrina.ee

7,5 punkti

Võõras leiab palju kohti, mida külastada, kuid kogu info leidmist segab ebaloogiline menüü. Kultuurikalender on kahjuks aasta aega vana. On uudiseid, mis võiks inimesi huvitada, tutvuda saab kohaliku ajalehega Kodukant.

Meeldiv ja rahulik valge kujundus ehmatab kohati siniste lehekülgedega.

Kunda linn: www.kunda.ee

7,9 punkti

Kujunduselt sarnane Kadrina omaga. Infot küllaga – nii omale kui ka võõrale. Pikalt on kirjutatud linna ajaloost, haridusest, kultuurist ja ka turismiga seotud paikadest. Kultuurikalender on raskelt leitav. Menüü ülesehitus on ebatavaline ja veidi segane.

Laekvere vald: www.laekvere.ee

7,4 punkti

Justkui oleks midagi, aga selleni on raske jõuda. Jääb mulje, nagu tegeldaks Laekvere vallas kultuuriga vaid kolmes kohas: baaris, rahvamajas ja maanaiste seltsis. Infot on tegelikult palju, kuid enamik sellest jääb tavainimesele kaugeks. Menüüs on oma loogika, kuid sellest on raske aru saada.

Rakke vald: www.rakke.aip.ee

7,6 punkti

Lihtne kodukülg. Pole jännatud keeruliste menüüdega, seda õigustatult. Kahjuks jääb sisu kohati liiga lihtsaks, näiteks on väljas üksainus õigusakt. Ka Rakkes puuduvad kultuurikalender ja uudised. Info leidmine on lihtne, külg ise aga veel poolik ja vajab arendamist.

Rakvere vald: www.rakverevald.ee

5,5 punkti

Suursugune algus koos Lasila mõisahoone pildiga, lõpp märksa lahjem. Suur tähelepanu on pööratud kahele koolile, mis menüüs eraldi välja toodud. Kultuuri kohta on infot vähevõitu, võõraste ligimeelitamiseks pole suurt midagi pakkuda.

Rakvere linn: www.rakvere.ee

7,6 punkti

Algselt paneb aadressi õigsuses kahtlema – ekraanile ilmumist peab kaua ootama. Kui lehekülg lõpuks ees on, võib enne järgmist ootamist imetleda professionaalset kujundust. Avalehel rubriik “Lähipäevil Rakveres”, kus osa sündmusi siiski lähipäevadest kaugemale ulatub. Menüüde süsteem on lihtne – linnakodanik leiab oma koha, külaline saab teada, kus ööbida ja mida vaadata. Ilus ja sisukas leht, kuid aeglus rikub üldmulje.

Rägavere vald: www.hot.ee/ragavere

3,8 punkti

Avaleheküljel olev kaart valla asukohaga on ülimalt üldine ja ei ütle võõrale midagi. Esimene pealkiri menüüs on “Päevakorraline”, mille alt leiab järgmise teate – “20. oktoobril 2002. a kohaliku omavalitsuse volikogu valimised”. Tehnilisel lahendusel pole vigagi.

Saksi vald: www.hot.ee/saksivald

2,8 punkti

Kõige ebatäielikum külg, kuid parem kui mitte midagi. Üks külgedest, mis leiti peaaegu kogemata – võimalik, et see on pooleliolev või väga vana leht. Infot saab umbes sama palju nagu telefoniraamatust – nimed ja numbrid. Kujunduse idee on hea, struktuurist pole neljaleheküljelise veebi puhul mõtet rääkida.

Sõmeru vald: www.someru.ee

4,6 punkti

“Sõmeru valla avaliku teabe portaal” – keeruline nimi sisult tavalisele lehele. Võõrale mõeldud info peaaegu puudub, oma valla inimesi aga uputatakse dokumentide ja kavadega. Kohalikust lehest Sõmeru Sõnumid pole võimalik lugeda ühtegi numbrit. Kujundus ja struktuur on head.

Tamsalu vald: www.tamsaluvv.ee

6,8 punkti

Üllatab väikeste kirjade ja pisikese kujundusega. Positiivne, et avalehe uudised on värsked. Turismi küljel on lause “Tamsalu valla kõige kaunim paik on Porkuni”, teistest paikadest põhimõtteliselt ei räägita. Kindlasti pole Porkuni ainus ilus koht.

Tamsalu linn: www.tamsalu.ee

6,8 punkti

Algab nagu paljud teisedki aegunud uudistega. Kultuurikalender puudub, turismi küljel räägitakse vaid Porkunist. Infot vähevõitu, seegi aegunud. Kui uuendada, võib lehest veel asja saada, menüü loogika ja kujundus on head.

Tapa linn: www.tapa.ee

8,2 punkti

Soliidne. Olemas, mis vaja, vaid uudiseid tahaks enam. Tore, et külalisteraamat toimib ja linnakodanikud on aktiivsed sinna kirjutama. Kujunduses häirivad menüüd, mis ilmuvad kord ekraani paremasse, kord vasakusse serva.

Vihula vald: www.vihula.ee

5,6 punkti

“Üllatab” igast küljest. Kultuurikalender hea, kuid kahjuks üks väheseid asju, mis rõõmustab. Sisu ühtlaselt napp. Lehekülgede värvid ulatuvad erkrohelisest helesiniseni, ka menüü on veidra ülesehitusega – volikogu, dokumendid, haridus, juuksur?

Vinni vald: www.vinnivald.ee

5,9 punkti

Kujunduselt uuenduslik, sisult harilik. Kultuurikalender on, muid uudiseid pole. Palju infot spordikompleksi kohta. Palkade leht ei toimi, menüüs on raske eristada põhi- ja alamkatalooge.

Viru-Nigula vald: www.hot.ee/virunigula

6,9 punkti

Rikas piltide poolest, kahjuks muudab see külge aeglasemaks. Võõras saab infot vaatamisväärsuste ja valla kohta, info oma inimestele on napp. Kujundus üllatab pöörlevate siniste nooltega. Menüü oleks hea, kui kõik lingid toimiks. Aga lehekülg on maakonnas kõige värskem.

Väike-Maarja vald: www.v-maarja.ee

8,1 punkti

Tundub hea, kui just helesinine kujundus ei häiri. Saadaval on palju huvitavat infot. Hea on foorum, kus saab vallaisadega suhelda. Ainus viga on sündmusi tutvustava kalendri puudumine. Lehekülg on lihtne ja loogiline.

Otsad kokku

Hea, et Lääne-Virumaa omavalitsused on netis esindatud (kui Haljala välja arvata). Midagi on ju alati parem kui tühjus. Praeguseks aga on möödas aeg, kus ainult kodulehekülje olemasolu oli kõva sõna.

Lehel olgu korralik sisu ja vorm. Linnad ja vallad on astunud esimese raske sammu – loonud endale netiküljed. Nüüd tuleks astuda teine samm – lehekülgi tuleb järjekindlalt uuendada ja korras hoida.

Esiteks soovitame omavalitsusjuhtidel eneselt küsida: mis on meie internetikülje olemasolu eemärk, mida peab maksumaksja tema raha eest tehtavalt küljelt saama.

Soovitame ka kaaluda, kas mitte ühtlustada maakonna omavalituste kodukülgi, et neil oleks sarnane loogika ja ülesehitus. Et igalt küljelt läbimurdmine ei muutuks higisevõitu töövõiduks, vaid oleks asjalik võimalus tarvilist teavet hankida. Ärge laske tiigrihüppel muutuda eeslihüppeks!

Tõnn Sikk, Rein Sikk, Andres Pulver

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.