Riigipea virulase tagatoas

Riigipea tuli virulase tagatuppa


“Sinul on lipp hästi käes, väga tubli”, kiitis president Arnold Rüütel Vajangu rahvamaja ees kolmeaastast Marin Lõod.

Eile saabus Eesti Vabariigi President Arnold Rüütel Lääne-Virumaale kahepäevasele külaskäigule, maavanem võttis presidendi vastu maakonna piiril Järva-Jaani-Tamsalu teel.

Sel hetkel ootasid Vajangusse taasülesehitatava rahvamaja ees kõrget külalist juba kohalikud lapsed ja mõned pensionärid. “Olge viisakad ja öelge presidendile tere,” juhendas lasteaiakasvataja oma hoolealuseid enne, kui korteezh kohale kihutas. Tervitus läks õigesse kohta, sest sõbralik president pöörduski esimesena laste poole.

Heasoovlik vastuvõtt

Presidendipaar juhatati Vajangu rahvamajja, mille sealsed ettevõtjad ja vabatahtliku tuletõrjeühingu liikmed kavatsevad omal jõul tulevaks jaanipäevaks korda teha.

President kiitis Vajangu seltsielu ja ettevõtlikkust, tänu millele saab korda ka enam kui 70 aastane seltsimaja, mis vastasel juhul oleks ehk maha lammutatud. Ta märkis, et kohalike pritsimeeste eestvedamisel käib Vajangus samasugune omaalgatuslik ühistöö nagu vanasti. Niimoodi ise ja pikkamisi ongi armsam, kui lasta kellelgi teha kahe-kolme kuuga euroremont, märkis president.

Kohal olnud külalaste jaoks oli presidendi külaskäik suur sündmus. “Normaalne,” kiitis üks Vajangu kooli poistest Rüütlit. Kohalik paljulapselise pere ema Marge Vendla sosistas kõrvalolijatele, et see on juba teine kord presidenti palgest palgesse näha, eelmine oli Kadriorus Lennart Meri vastuvõtul. Üks memm aga müksas töötavat videokaamerat nähes teist, et näe, nüüd saame televiisorisse.

Tamsalu linnajuhtidega kohtumise järel siirdus korteezh Väike-Maarjasse Mart Lepiku Kaarli tallu.

Lepik ütles presidendile kitsejuustu pakkudes, et vaatamata kohatistele raskustele pole ta hetkegi talupidamise mõtet kahetsenud. “Kõige õndsam moment oli, kui puhkasin põllul ristselili traktori kõrval maas ja imetlesin tähti,” märkis põhiliselt taimekasvatusega tegelev põldur.

Mõdrikul, kunagises Vinni Näidissovhoostehnikumis, praeguses Lääne-Virumaa Kutsekõrgkoolis, kohtus riigipea esimese kursuse sotsiaaleriala tudengi Liis Tammega, kes saatis presidendile ühe kirja septembris ning teise läinud nädalavahetusel – laste pärast muretseva neiu sõnum oli, et lastetoetused on liiga väikesed ning see, et paljud lasteasutused tahetakse kinni panda, sest neil pole euroremondiks raha.

Kirjasaatja sai kohtumise

Nüüd avanes tudengil võimalus ka presidendiga otse suhelda. Arnold Rüütel oli tütarlapse muredega nõus ning julgustas teda ka kohalikele juhtidele kirjutama. Samas soovitas ta aktiivsel tudengil tulevikus ise valimistel osaleda.

Liis Tamm ütles, et sai presidendilt julgustust seda asja edasi arendada, kuid ta pole kindel, kas ta kunagi kandideerib, sest enam kui poliitika, huvitab teda see, kuidas saaks rohkem lapsi aidata. Mõdriku kooli tutvustas külalistele rektor Helle Noorväli, kelle kursusetöid Eesti Põllumajandusakadeemia üliõpilasena oli tollane rektor Arnold Rüütel juhendanud.

President tundis tudengitega vesteldes huvi, miks on nad valinud just selle kõrgkooli, vastusena pakuti palju kodulähedust. “Oluline, et mitte sõita Eestimaa ühte äärepunkti Tallinna, vaid saab hea hariduse ka kohapeal,” tunnustas Rüütel.

Samal ajal tegid eemal koridoris vene keelt kõnelevad ja vormiriidest sissevõetud piigad presidendi adjutantidega pilti.

Õhtupoolikul jutles riigipea Palasi küla kiigeplatsile lõkke äärde kogunenud inimestega külaliikumisest ja kodukaunistamisest, mille eest Palasi pälvis tänavu presidendilt auhinna. Samuti kohtus riigipea Rakveres maakonna ärimeestega.

Presidendi kantselei pressiteenistuse teatel on ringsõidu eesmärk tutvuda ettevõtlus- ja koolitusvõimalustega ning ettevõtjate ja kohaliku omavalitsuse koostööga.

Täna hommikul alustab Arnold Rüütel päeva kell üheksa hommikuse jalutuskäiguga Rakvere promenaadil.

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.