Vabariigi President jätkab ringsõitu Lääne-Virumaal

Presidendi kantselei pressiteade: 24.10.02

Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel jätkasid täna eile alanud töövisiiti Lääne-Virumaal, kus riigipea huvi keskmes on kohalik ettevõtlus.

Hommikupoolikul külastatud Aeroc ASi ehitusmaterjalitehas Sõmeru vallas on hea näide Eesti erakapitali suutlikkusest ning ettevõtte ja valla koostööst. Koguinvesteering tühjale põllule rajatud tehasesse küünib 100 miljoni kroonini, tootmisvõimsus on 120 000 kuupmeetrit poorbetoonist tooteid aastas. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse konkursil jõudis Aeroc tänavu viie edukama ettevõtte hulka.

Sõmeru vald on püüdnud igati soodustada investeeringuid oma territooriumile, tehes ennekõike kättesaadavaks kogu vajaliku teabe, sh mitme aasta finants- ja majanduskava. Samas avaldasid Sõmeru valla juhid arvamust, et riiklikult on veel hulk võimalusi kohalikku ettevõtlust soodustada.

Nii võiks nende ettepaneku kohaselt kasutada kütuseaktsiisi laekumisi osaliselt kohalike teede remontimiseks ning lõpetada soojalaenude tagasinõudmise omavalitsustelt, võimaldades kasutada seda raha – Sõmeru valla puhul 2 miljonit krooni – infrastruktuuri arendamiseks. Samuti on vallajuhtide arvates vaja algatada riiklik programm maakeskuste infrastruktuuri arendamiseks, mis on ettevõtluse üheks eelduseks.

Samasugust seisukohta väljendasid ka Lääne-Virumaa edukamad ettevõtjad, kellega president arutas eile õhtul ettevõtluse eeldusi väljaspool Tallinna. Et maapiirkondade kommunikatsioonid ja teenused ei suuda pealinnaga konkureerida, soovivad ettevõtjad riiklikke arenguprogramme ääremaadele. Samuti oodatakse toetust tööstuslinnakute rajamiseks ja teadusmahukate projektide teostamiseks. Ettevõtjate sooviks on ka suurem konkreetsus seadusloomes, mis sätestaks nii ettevõtjate kui riigi kohustused, ning haridusministeeriumi suurem valmisolek tulla oskustööliste koolitamisel vastu ettevõtete vajadustele.

Presidendi ringsõit viis eile ka Skandinaavia turule palkmaju tootvasse osaühingusse Tender Ehitus ning Põlula kalakasvatusse, mis on ainus lõhevarude taastootmise riiklik baas Eestis. Tudu külastamine oli ajalooline, sest viimati käis riigipea seal 65 aastat tagasi. President Rüütlit tervitama tulnute hulgas oli Tudu elanikke, kes mäletasid president Pätsi külaskäiku 1937. aastal.

Täna hommikul pühendas kunstnik Riho Hütt oma ateljees Rakveres presidendi ja proua Ingrid Rüütli klaasikunsti saladustesse. Ennelõunal tutvus riigipea Kunda tsemenditehase üha keskkonnasõbralikumaks muutuva tootmisega ja puidumassitehase rajamise kavaga. Nagu märkis Kunda linnapea Anne Tasuja, võimaldab 1,33 miljardi kroonine investeering 70 töökoha loomist ning lisarakendust veel paarisajale inimesele.

Presidendi kantselei pressiteenistus

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.