VE: homo floresiensis – senitundmatu inimliik

Teadlased avastasid senitundmatu inimliigi säilmed 28.10.2004 15:06PM Online

Teadlased on avastanud senitundmatu väikese inimliigi, kes elas Indoneesias samal ajal kui meie esivanemad ülejäänud maailma asustasid, vahendab BBC.

Floresiensis.JPG: Teadlaste sõnul olid inimliigi esindajad umbes ühe meetri pikkused, kõndisid püstises asendis ja nende viimased esindajad elasid Floresi saarel umbes 12.000 aastat tagasi.

Uue liigi säilmed leidsid Austraalia arheoloogid Liang Bua väljakaevamistöödel. Ühe liigiesindaja osaliselt säilinud skelett kaevati välja 5,9 meetri sügavuselt.

Skeletti uurides selgus, et tegemist on umbes 18.000 aasta tagasi elanud täiskasvanud naise skeletiga, teadlased nimetasid uue liigi Homo floresiensiseks.

Edasiste kaevamiste käigus leidsid arheoloogid veel kuue sama liigi esindaja säilmed. 

Arheolooge üllatas fakt, et kuigi liigiesindajate ajumaht oli umbkaudu võrdne ðimpansi omaga, olid nad osavad kivist tööriistade valmistamisel.

Kuna leitud säilmed on suhteliselt hästi säilinud, loodavad teadlased sealt ka DNA proove võtta.

Teadlased arvavad, et Homo Floresiensis võis välja areneda Indoneesias Java saarel elanud sirge inimese liigist.

Homo Floresiensise sarnastest väikestest inimestest räägivad paljud praeguste Floresi saare asukate legendid.

Floresiensis2.JPG:

Saareelanike legendid räägivad, et kunagi ammu elanud inimesed olid umbes ühe meetri pikkused, karvadega kaetud ja nad suhtlesid üksteisega omapäraste häälitsustega.

Kuigi osa teadlasi usuvad, et nimetatud liik suri välja 12.000 tagasi saart tabanud vulkaanipurske tagajärjel, usub ajakirja Nature vanemtoimetaja Henry Gee, et floresiensise esindajaid võib siiani mõnes Indoneesia troopilises metsas leiduda.

xxx

Teadlane kinnitas uue inimliigi avastamist 04.03.2005 14:27PM Online 
Möödunud aastal Indoneesiast leitud luustik, mida on hakatud kutsuma «kääbikuks», ei kuulunud ajutõbe põdevale tänapäeva inimesele, selgus selle koljuõõnsuse põhjalikust analüüsist.

Flo.JPG:

Koljut põhjalikult uurinud USA antropoloogi kinnitusel toetab analüüs arvamust, et 18.000 aasta vanune luustik kuulub uuele, kääbuskasvulisele inimliigile – Florese inimesele (Homo floresiensis), kirjutab BBC.

Eelmisel aastal Indoneesiast Florese saarelt avastatud tillukese inimlase säilmed tekitasid kogu maailmas laialdast meediakära.

Mitmed skeptikud kiirustasid aga väitma, et luustik ei kuulu mitte uuele inimliigile, vaid väikest kasvu tänapäeva inimesele (Homo Sapiens), kes oli haigestunud raskesse ajutõppe, mille põdejat iseloomustab väike kolju ja aju ning madal vaimne võimekus.

Vaidlusi tekitanud inimlase koljuõõnsust uurinud Florida Riikliku Ülikooli antropoloog Dean Falk kinnitas aga, et tolle aju oli küll pisike, ent üllatavalt hästi arenenud ning seega ei viita mitte miski raskele ajuhaigusele.

Falk võrdles «kääbiku» ajukuju tänapäeva inimese ja teiste tuntud inimliikide ning isegi ðimpansi omaga ning jõudis järeldusele, et Florese inimene kujutab enesest tõepoolest uut inimliiki.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.