VE: Kalmo Hermann – koolimees ja kodu-uurija

Hermann Kalmo sündis 06.06.1885.a. Narva-Jõesuus. 1907.a. pärast Jamburgi Õpetajate seminari lõpetamist sai H. Kalmost õpetaja Narva-Jõesuu haridusseltsi koolis.1918-1944.a. oli ta samas koolis juhatajaks (hiljem kandis kool Narva-Jõesuu 6.kl.algkooli nime).

Õpetajaameti kõrval juhatas H. Kalmo Tuudur Vettiku poolt asutatud
Narva-Jõesuu segakoori ja algkooli 3-häälset lastekoori. 1930.a. jätkus tal jõudu ka õpilaste keelpilliorkestri asutamiseks ja selle juhatamiseks ja lisaks mängis kohalikus kirikus ka orelit.

Temast kujunes selle kandi üks tuntuim koorijuht, kes koos Tuudur Vettiku, Raimond Kulli ja Eduard Knudega oli mitmete Alutaguse laulupäevade üldjuht.

H. Kalmo oli ka aktiivne seltskonnategelane, korduvalt valiti ta Narva linna volikokku, ta kuulus Kaitseliidu Narva Maleva, kohaliku karskusseltsi “Kalju” ja tuletörjeühingu juhatusse ja mitu aastat oli Narva vaeslaste kohtu esimeheks.

Nimeka kodu-uurijana andis ta tänuväärset maetrjali Narva-Jõesuus suvitanud kirjanikule Eduard Vildele, kes kasutas neid mitmes kohalikul teemal kirjutatud jutustuses.

1944.a. evakueerus H. Kalmo Tallinnasse ja töötas aastaid mitmes asutuses raamatupidajana.

Hermann Kalmo suri Tallinnas 31.10 1972.a.

Arthur Ruusmaa, aluseks muuseumi kogudes olevad kodu-uurimuslikud tööd ja kodu-uurija Sulev Hurma kirjalikud materjalid.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.