VE: planeetide paraad

Planeetide paraad palja silmaga näha

Kaivo Kopli 24.03.2004


Taevahuvilised saavad sel kuul palja silmaga imetleda haruldast planeetide paraadi ehataevas.

Kuni märtsi lõpuni on korraga võimalik näha nii Merkuuri, Veenust, Marssi, Saturni kui ka Jupiteri, kirjutas ajakiri Nature. Nende nägemiseks tuleb päikeseloojangu järel pöörata pilk lõunasse, seda muidugi põhjapoolkeral olles.

Jupiter asub Lõvi tähtkuju all idas, Saturn on Kaksikute tähtkuju kõr-val lõunas, Marss ja Veenus Plejaadides läänes ning Merkuur nendest madalamal horisondi lähedal.

Veenus, mis palja silmaga vaadates on lihtsalt kõige heledam tähetaoline objekt ehataevas, paistab nüüd valgena, nagu ka Merkuur ja Jupiter. Marss kumab justkui oma luulelisema nime õigustuseks oranÏikas-punasena ja Saturn kahvatukollasena.

Viie planeedi reastumine taevavõlvile juhtub siis, kui nad on kõik ühel pool Päikest. Säärane üheaegne näitemäng kordub mõne aasta tagant. Aastaile 1980–2020 langeb näiteks 12 võimalust näha korraga palja silmaga viit planeeti. Järgmine kord on nad kõik näha juba selle aasta lõpus. Sõltuvalt nende taevakehade kaugusest Maast on nähtavus kord parem, kord halvem. Seekord on planeedid selge ilmaga suurepäraselt nähtavad ning samavõrd lähedal on nad Maale alles kolme aastakümne pärast.

Kolm ülejäänud Päikese-süsteemi planeeti – Uraan, Neptuun ja Pluuto – on samuti nähtavad, kuid üksnes teleskoobiga.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.