VE: Sakala keskus – nn Karla katedraal

Eesti loomeliidud: arhitektuurse loomingu hävitamine peaks olema erandlik

07.11.2006 17:53

Eesti Arhitektide Liit edastas mitme loomeliidu ühise avaliku pöördumise Eesti riigi ja munitsipaalvõimude poole. Loomeliitude arvates peaks arhitektuurse loomingu hävitamine peaks olema vaid väga erandlik ja läbikaalutletud otsus.

AS Uus Sakala juhatuse esimees Ilmar Kompus rõhutas aga täna, et Eesti Arhitektide Liidu juhid on kahepalgelised. Eesti Arhitektide Liidu esimees Ülar Mark pole Kompuse sõnul varem lammutamise vastu olnud. Lisaks väitis Kompus, et arhitektide liidu aseesimees Margit Mutso oli lähedalt seotud projektiga, mis toonasel konkursil hoonestusõigust ei saanud.

Uus_karla.jpg:

Arhitekt Raivo Puusepa ettekujutus uuest Sakala keskusest vaadatuna Estonia puiestee poolt.
Foto: Repro

Avalik pöördumine Eesti riigi ja munitsipaalvõimude poole

Eesti ehitatud keskkond on rikkus, mille kvaliteedi säilitamine ja loomine on riigi kohus. Ehitatud keskkonna kvaliteedi üheks tagatiseks on arhitektuuri ajalooline mitmekesisus.

Ajalooliste tähtehitiste lammutamine toob ühiskonnale kaasa korvamatu kultuurilise kaotuse ning seda saab aktsepteerida vaid juhul, kui selle vältimatus vajalikkuses on jõutud kindlale kokkuleppele, mis väljendab eelkõige avalikkuse huve.

Arhitektuurse loomingu hävitamine, olenemata loomise perioodist, saab olla vaid väga erandlik ja läbikaalutletud otsus, mille aluseks ei tohi olla ainult majanduslik ja poliitiline kasu.

Eesti Arhitektide Liit
Eesti Disainerite Liit
Eesti Heliloojate Liit
Eesti Interpreetide Liit
Eesti Kinoliit
Eesti Kirjanike Liit
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Sisearhitektide Liit
Eesti Teatriliit

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.