VE: sookurg e. haigur

Reede. 4. juuli 2003 | UUDISED
Kaitsealused sookured vallutavad kõik Eesti põllud
Euroopa soojade talvede tõttu on Eestisse saabunud vähemalt 12 000 sookurge.«Uskumatu, et Eesti loodus saab neid nii palju mahutada,» imestab ornitoloog Aivar Leito ja kinnitab, et sookurgi on Eestis praegu 15-20 korda rohkem kui nende esimesel loendusel seitsmekümnendate alguses. 1970. aastal hindasid Tiit Randla ja loodusmees Fred Jüssi Eesti sookurgede arvuks umbes 400 lindu ehk 200 paari.

Allar Viivik

«Õieti elab meil 5800 pluss- miinus 400 paari. Arvestus käib pesitsevate paaridena,» täpsustab Aivar Leito. Tema sõnul on sookured Eestis looduskaitse all ja kuuluvad ohustatud liikide hulka. «Saaremaal on juba väike sookurgede uputus,» naljatab Leito. Tema sõnul istuvad sookured endiselt kiivalt varjatud pesapaikades ning varasuvel pole neid märgata. Suve teisel poolel aga lähevad nad koos suureks sirgunud poegadega põldudele ning et sookurgi on väga palju, hakkavad nad ka paremini silma.

Miks on sookurgede arv viimaste aastatel Eestis nii palju kasvanud, pole täpselt teada. Leito hinnangul on selles kõige rohkem süüdi varasemast soojemad talved ning rändeteekondade lühenemine. Samuti lindude elupaikade aktiivne kaitse.

«Sookured talvituvad nüüd järjest rohkem Prantsusmaal ja isegi Lõuna-Saksamaal varasema Hispaania ja Maroko asemel. Sealt ei pea nad enam nii pikalt Eestisse lendama ja end kurnama,» arvab ornitoloog

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.