VE: Süvari, Esko – Haljala pastor

Haljala pastor vallaga tülis

Haljala vallavolikogu heidab sealsele kirikuõpetajale Esko Süvarile ette tema käitumismaneeri. Kolmkümmend aastat samas hingekarjasena tegutsenud pastor on oma ekstravagantse käitumisega sattunud kriitika alla ka varem.

Läinud nädalal saatis Haljala vallavolikogu rahulolematuse märgiks konsistooriumile ja Viru praostkonnale kirja, milles heidetakse ette kirikuõpetaja Esko Süvari taunimisväärset käitumist.

Praost arutab piiskopiga

Virumaa praost Avo Kiir saatis üleeile Esko Süvarile järelepärimise ja andis talle seletuskirja läkitamiseks aega järgmise neljapäevani.

“Siis vaatame piiskopiga, mida ette võtta. Eks neid koguduse juhtimisega seotud probleeme ja mittekohaseid ütlemisi on temaga seoses varem ka olnud,” rääkis Kiir.

Praost ei saa pastori saatuse üle üksi otsustada. Pastorit saab ametist lahti lasta vaid siis, kui see algatus tuleb koguduse poolt. “Siiani pole aga Haljala koguduse juhatuselt ega nõukogult tulnud ühtegi märgukirja,” märkis praost, lisades, et nüüdne väljastpoolt tulnud märgukiri annab asjale siiski ametlikuma käigu.

Kiire sõnul pole sellist asja varem ette tulnud, et omavalitsus kaebab kohaliku kirikuõpetaja peale.

Haljala volikogu istungi infotunnis valminud kirjas märgitakse, et kui tänapäeval peaks kirik inimesi enda juurde kutsuma, siis Esko Süvari pigem peletab oma agressiivse käitumisega inimesed kirikust eemale.

Kirjas on välja toodud viimatine kalmistupüha, kus pastor pidas sobimatu kõne, kaebusi on tulnud ka selle kohta, et Süvari paneb oma matusekõnede sisu ja laadiga piinlikku olukorda leinajad ja solvab neid.

Lisaks asjaolu, et valla ja kiriku vahel pole teineteisemõistmist. Valla kirjalikus pöördumises palutakse tõsiselt analüüsida kohaliku vaimuliku sobivust oma ametikohale, sest soovida jätab ka kiriku heakord.

Kõik kardavad

Pahane on hingekarjase peale ka Karl Mäesepp Rakverest, kes puutus Esko Süvari väljakutsuva käitumisega kokku sellesuvisel surnuaiapühal. “Ta lausa karjub inimeste peale, ropendab ja hirmutab kõiki oma maailmalõpu hüsteeriaga,” on nördinud Mäesepp, kelle esivanemad puhkavad Haljala kalmistul. “Haljala kirik on tühi, kõik on ära hirmutatud.”

Hirmul on väikeses kogukonnas inimesed ka siis, kui nende nime küsida.

Mida nad kardavad? “Pärast neab meid veel ära,” vastas üks tundmatust paluv kodanik.

Mäesepp on ainus, kes etteheitjatest end avalikustada lubab, just tema saatis suvel kirikupüha kohta kirja, mis avaldati ajalehes.

Räägitakse ka, et Esko Süvari ei tule kunagi inimestele vastu, kui mingit abi vaja, lühidalt – tal olevat raske iseloom.

“Neile ei peaks üldse reageerima,” on Esko Süvaril anonüümsetest süüdistustest kõrini. “Kui ma vaatan inimesele otsa, siis tean, mida öelda. Aga ma pole kedagi neednud.“

Ta räägib kuradist ja jumalast kirglikult ja täie veendumusega.

“Mitte mina pole inimesi ära hirmutanud, vaid kõik kardavad teist inimest,” ütles Süvari.

Ta meenutas, et ärkamisaja aastatel oli Haljala koguduses ligi 600 hinge. “Mis nad siis tulid siia, kui kartsid,” küsis Süvari.

“Mina ei kuuluta maailma lõppu, vaid seda, et Jeesus tuleb tagasi, kõik oleneb sellest, kuidas keegi seda kuuleb,” tõrjus Süvari süüdistusi.

Mis puudutab karjumist suvisel kalmistupäeval, siis seal võis kirikuõpetaja arvates süü peituda valesti reguleeritud võimendussüsteemis.

30 aastat vastuseisu

“Ma olen kõik need kolmkümmend aastat tundnud vastuseisu, aga ma pole kordagi eetika vastu eksinud, olen alati rääkinud seda, mis tuleb südamest, ka nõukogude ajal,” on Esko Süvari enda meetodites kindel. “Jumal on teinud nii, et ma olen seni vastu pidanud.”

Esko Süvari lausus, et tema ei tõsta kedagi taevasse ega saada põrgu, selle tee valivad inimesed ise.

Ent tüli valla ja kiriku vahel on hoogu saanud ka religioonivälistest asjadest. 1991. aastal lasi vald ümber hinnata pastoraadi hoone ning rajas sinna praeguse vallavalitsuse hoone. Kirikuvalitsus võttis riigilt kompensatsiooni vastu ning andis pastoraadihoone ära. Süvaril jäi seda kõike vaid kõrvalt vaadata.

Ühest 1998. aasta ööst on Haljala kiriku seinad ja lagi tänaseni tahmamustad – Süvari arvates panid satanistid kirikule tule otsa ja röövlid viisid oreli. Ka siis sadas Süvarile kaela süüdistusi, et ta ei lasknud kustutajaid ligi. “Kirik oli suitsu täis, hoidsin tuletõrjujate tulekuni uksed kinni,” pareerib ta ka mitu aastat hiljem. Sealt kiriku vilets välimus.

Pastori sõnul on temast omal ajal lahti saada üritanud ka KGB ja punavõimud. Nüüd siis iseseisva Eesti vallavolikogu. “Mind saavad lahti lasta ainult koguduse liikmed, aga neid vallavolikogus pole,” tähendas Süvari. Ent koguduse liikmeskond on tänaseks üsna kokku kuivanud.

Süvari lisas: “Jumal on pannud mind ametisse ja kes tahab mind lahti kangutada, sel peab Jumalaga hea diil olema.”

Ja veel, Esko Süvari ootab lahkelt igaüht, kes tunneb end solvatud, enda juurde südamelt ära rääkima.

ESKO SÜVARI:

sündinud 1. VII 1945, ordineeritud 27. II 1973, kõrgem teoloogiline haridus, koguduses töötab alates aastast 1973, elab oma eramus, Haljala kiriku vahetus läheduses.

Eesti Kristliku Rahvapartei aukohtu liige, Kristlike õpetajate liidu liige, ühigu LEIEL juhatuse liige, Kristliku Tallinna Pereraadio juhatuse liige, Soome Misjoniseltsi liige. Lisaks muule tegeleb ka tõlkimisega ja korraldab piiblikoolitust mitmel pool Eestis.

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.