VE. Toompuu, Tauno – Simuna koguduse diakon

Simuna sai oma hingekarjase


Iidse tava järgi pannakse vaimulik ametisse käte pealeasetamisega. Vasakult alates õpetaja Ahto Mäe, piiskop Einar Soone, Virumaa praost Avo Kiir. Põlvitab Tauno Toompuu. Foto: Tairo Lutter

Eile Simunas peetud ordinatsioonijumalateenistus tõi kokku rohkelt rahvast ja lisas uue diakoni Viru praostkonnale. Ordinatsioon on maakirikutes päris harvaesinev sündmus.

Reedel ordineeriti Simuna kirikus diakoni ametisse Tauno Toompuu. Ordinatsiooni- ehk vaimulikuametisse seadmise talituse viis läbi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) piiskop Einar Soone, keda abistasid jumalateenistusel Virumaa praost Avo Kiir ja Väike-Maarja kirikuõpetaja Ahto Mäe. Eile Simuna hingekarjaseks ordineeritud Tauno Toompuu ütles, et otsustas vaimulikuameti kui oma tuleviku kasuks sisuliselt kohe, kui ta kirikusse tuli.

Kohapealne rahvas võttis omaks

“Leidsin, et see võiks olla minu koht, sobilik amet. Seepärast läksin ka teoloogiat õppima,” sõnas Toompuu.

Küsimusele, miks ta asub tööle just Simuna koguduses, vastas Tauno Toompuu: “See kujunes nii. Asusin alguses tegutsema õpetaja abilisena ja ka minu praktikaaeg möödus siin.” Peale selle on Toompuu ise pärit Simuna lähedalt.

Teise põhjusena nimetas Tauno Toompuu seda, et Simuna kihelkonnakoguduses pole viimaste aastate vältel olnud kohapeal elavat vaimulikku ja kogudust on teenitud hooldamise korras.

“Tundub, et kogudus ja kohapealne rahvas on mu omaks võtnud,” lisas värske Simuna diakon Tauno Toompuu.

Kolmejaoline amet on muistsest ajast

Diakon, kreekakeelsest algnimest tulenevalt abiline, on ajaloo vältel, ilmselt juba kristluse algusajast kujunenud kristlike kirikute kolmeastmelises vaimulikkonnas esimene aste.

Teised astmed on preester ehk kirikuõpetaja ja piiskop, kes juhib kirikut suuremas regioonis või riigis.

Diakonil on EELK-i põhikirja järgi kõik vaimuliku õigused peale armulaua seadmise ja laulatuste läbiviimise. Küll aga saab peapiiskop anda diakonile nendeks toiminguteks eriloa.

Tauno Toompuu ordinatsioon oli Lääne-Virumaal toimunutest viimase kaheteistkümne aasta neljas.

Tavaliselt ordineeritakse vaimulikud Tallinna Toomkirikus.

Simuna kogudus, nagu kõik EELK-i Lääne-Virumaa territooriumile jäävad kogudused peale Tapa, kuulub mõlemat Virumaad hõlmavasse Viru praostkonda.

Tauno Teder
tauno@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.